Karatatar Türkmenleri

Emirdağ Ekizceliler Wiki sitesinden
Admin (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14:21, 1 Aralık 2018 tarihli sürüm ("Karatatar Türkmenleri" koruma altında alındı ([değiştir=Yalnızca hizmetlilere izin verilir] (süresiz) [Taşı=Yalnızca hizmetlilere izin verilir] (süresiz)) [kademeli])

(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara

Kara Türkmenler, ya da Kara Türkmen

Kara Tatarlar, ya da Kara Tatar (Qarai, Qaray, Karai, Garai, Gharaei, Ghara Tatar, Qara Tatar, Şablon:Dil-tr, Şablon:Dil-tr, Şablon:Dil-tr, Şablon:Dil-ky, Şablon:Dil-crh, Moğolca: Кэрэйд, Şablon:Dil-he, Şablon:Dil-zh, Şablon:Dil-ar, Şablon:Dil-fa, Şablon:Dil-fa, Şablon:Dil-fa) Altay dağları ve Karadeniz'in arasında yaşayan Tatar kökenli etnik bir grup. Esas olarak Orta Asya, Ortadoğu, Transkafkasya ve doğu Avrupa'da yaşarlar. Bu etnik gruplar yerleştiği ülkenin lisanını benimsemiştir. Örneğin doğu İran'da Farsça, Türkiye'de Türkçe ve Rusya'da Rusça konuşurlar.Şablon:Olgu

Köken

Kara tatarlar Uygurlar, Kırgızlar, Tatarlar ve bir miktar da Moğollar ile birlikte Anadolu'da karışarak ortaya çıkan bir Türk halkıdır.

Tarih

Kara Tatarların ortaya çıkışı

13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar

Anadolu'ya 13. ve 15. yüzyıl arasındaki dönemde, istila amaçlı olarak gelerek yerleşen bir kısım Moğol kabileleri ile onlarla birlikte gelen Orta Asya Türkleri'ne halk arasında verilen isim.

Konya-Afyonkarahisar-Emirdağ-Eskişehir-Ankara ve Bolu arasında yaşayan Orta Asya Türkleri ve Türkleşmiş müslüman Moğollardan oluşan topluluğa Selçuklu ve Osmanlı Döneminde "Karatatar Türkmenleri" de denilmekteydi. Osmanlı Döneminin son döneminde "Kara Türkmenler" denildi.

Ayrıca 1402 Ankara Savaşı'nda Osmanlı Ordusundaki, Menteşeoğulları, Germiyanoğulları, Saruhanoğulları Beyleri ve kuvvetleri ile birlikte saf değiştirerek Timur'un kazanmasında etkili oldular.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Şablon:Etnik grup-taslak Şablon:Tarih-taslak