Naymanlar

Emirdağ Ekizceliler Wiki sitesinden
Admin (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18:08, 26 Mart 2017 tarihli sürüm (Yeni sayfa: "{{kaynaksız}} {{Moğol tarihi}} {{Türk tarihi}} '''Nayman''' (Çince: 乃蠻/乃蛮, Kazakça: Найман), Moğol İmparatorluğu kurulmadan önce Moğolistan'd...")

(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara

Şablon:Kaynaksız

Moğol tarihi
200px

</div> </div>

</div>

</div>

</div>

Şablon:Dçubuğu

Türk tarihi</div>
200px

</div>

</div>

</div>

</div>

Şablon:Dçubuğu

Nayman (Çince: 乃蠻/乃蛮, Kazakça: Найман), Moğol İmparatorluğu kurulmadan önce Moğolistan'da yaşamış göçebe kabile. Kökenleri bilinmemekle birlikte Türk dilleri konuştukları için Türk halklarından olduğu tahmin edilmektdir. Bugünkü Kazakistan'ın kuzeydoğusu ile Moğolistan'ın batısında yaşamaktadır.

Tarih

Cengiz Han zamanında Nayman Devleti bölgenin en güçlü ordusuna sahipti. Cengiz Han, Naymanlar ile Kereytler arasındaki husumetinden istifade ederek ikisini savaşa itti ve güçsüzleşen her iki hanlığı kolayca ele geçirdi.

Günümüzde Naymanlar

Kazakların Orta Cüzünün 7 büyük oymağından biridir.Şablon:Fact Naymanlar günümüzde Kazakistan'ın Doğu Kazakistan, Semey, Jezkazgan, Kızılordu ve Çimkent vilayetlerinde, Çin Halk Cumhuriyetinin İle, Altay, Tarbagatay bölgelerinde ve Moğolistanın Bayan Ulgey bölgesinde yaşamaktadırlar. 1952 de Öraltaydan göç ederek Türkiye ye gelen Kazak gruplar'ın içerisinde de Nayman lar vardı.Türkiye üzerinden Fransa Almanya İsveç Hollanda gibi avrupa ülkelerinde de Naymanlar bulunmaktadir. Bu bölgelerde yaşayan Naymanların nüfusunun 3.800.000 kişi olduğu bilinmektedir.Şablon:Fact

Dış Bağlantılar

  • Nayman Boyunun Soyu Meselesi, Prof.Dr.Abdülkadir İnan [1]

Şablon:Etnik grup-taslak Şablon:Tarih-taslak Şablon:Türk halkları