Pax Mongolica

Emirdağ Ekizceliler Wiki sitesinden
Admin (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13:04, 26 Mart 2017 tarihli sürüm (Yeni sayfa: "'''Pax Mongolica''' ya da "Moğol Barış'ı" deyimi, batılı bilim insanları tarafından Moğol İmparatorluğu'nun fetihleri sonucu, 13. ve 14. yüzyıllar...")

(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara

Pax Mongolica ya da "Moğol Barış'ı" deyimi, batılı bilim insanları tarafından Moğol İmparatorluğu'nun fetihleri sonucu, 13. ve 14. yüzyıllarda fethedilen geniş Avrasya toprakları üzerinde yaşayanların sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamlarını etkilemiş olduğu iddia edilen istikrarı tanımlamak için kullanılır.

Söylendiğine göre, Moğollar kontrolleri altındaki insanların gözünü o kadar mükemmel korkutmuşlardı ki, çıplak bir bakire bütün İmparatorluk boyunca tacize uğrama korkusu olmadan at binebilir ya da bir insan başının üzerinde altın bir kase ile imparatorluğu soyulmadan bir uçtan diğer uca geçebilirdi.

Cengiz Han'ın fetihleri sonucu, Güneydoğu Asya'dan Orta Avrupa'ya kadar yönettikleri topraklar etkin olarak Doğu Dünyasını ile Batı Dünyasını bir birine bağlamıştı. İpek Yolu, Moğol İmparatorluğunun yönetimi altında Asya ve Avrupa boyunca ticaret merkezlerini birbirine bağlıyordu.

Bkz.