"Tartışma:Sibir Hanlığı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Emirdağ Ekizceliler Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
(Yeni sayfa: "{{Eski ülke bilgi kutusu |kendi_dilindeki_adı = Себер ханлыгы / Seber xanlığı<br />Себер йорты / Seber yortı |tam_adı = Sibir Ha...")
(Fark yok)

14:21, 7 Eylül 2019 tarihindeki hâli

Şablon:Eski ülke bilgi kutusu

Türk tarihi</div>
200px

</div>

</div>

</div>

</div>

Şablon:Dçubuğu

Sibir Hanlığı (Tatarca: Себер ханлыгы / Seber xanlığı, Себер йорты / Seber yortı), Cengiz Han'ın oğlu Cuci'nin ulusuna bağlı olan Şiban (Şeyban) sülalesinden İbak tarafından kurulmuş ve 1464 - 1598 yılları arasında Sibirya'da kurulmuş bir Türk<ref>The Tatar Khanate of Sibir</ref><ref name="Türk Dünyası El Kitabı">Şablon:Kitap kaynağı </ref> hanlığıdır. Bilinen ilk hükümdarı Taybuğa Han'dır.<ref name="Türk Dünyası El Kitabı"/> Moğolistan'ın kuzeyinden Sibirya'ya kadar uzanan topraklarda kuruldu. Bugünkü Sibirya'nın adı bu hanlıktan alındı.<ref name="Türk Dünyası El Kitabı"/>

1582'de Yermak'ın Kosak birlikleri Çuvaş Burnu Savaşı'nda Küçüm Han'ı yenerek Kaşlık kentini işgal etmesine rağmen Küçüm Han direnişe devam etmiş ve savaş sürerken 1584'de Yermak öldürülmüştür. Ancak 1598'de Obi Nehri muharebesi'nde yenilen Küçüm Han'ın Nogay Orda'ya sığınmasıyla hanlık yıkılmıştır.

Bu son güçlü direncin kalkmasından sonra Rusya'nın önünde Büyük Okyanus'a kadar mukavemet gösterecek hiçbir kuvvet kalmamış ve Rus orduları çok kısa sürede tüm Sibirya'yı ele geçirmeye muvaffak olmuşlardır.

Galeri

Kaynakça

Şablon:Kaynakça

Dış bağlantılar

Şablon:Türk tarihi-taslak